Alapfogalmak

El is kezdeném pár olyan szavak ismertetésével, amit jobb ha még az elején tisztázok. Ezek a szavak olyan kifejezések, vagy eszközök neve, melyek az informatika világában gyakran előfordulnak. A jelentéseket nem szakmai nyelven inkább úgy mond konyha nyelv vagy is inkább egy leegyszerűsítetten, hogy bárki megértse. Tehát az első cikk az alapfogalmat és a gép részeiről fog szólni.

Hát akkor kezdjünk is bele!

A hardver: A hardver szó az angol hardwer szóból ered. Nincs rá külön magyar szavunk így hát honosítottuk így magyarul hardvernek szoktuk írni.
Jelentése: A számítógép azon részei amelyek kézzel fogható dolgok. Például: monitor, billentyűzet, merevlemez, stb.

Szoftver: Angolul software, ezt a szót is honosítottuk (szoftver), bár magyar megfelelője a program szó.
Jelentése: A számítógép azon részei amelyek kézzel meg nem fogható dolgok. Például: Az operációs rendszert, mint a Windows vagy egy olyan program például amivel zenét játszunk le.

Operációs rendszer: Ez egy olyan szoftver ami biztosítja a számítógép megfelelő működését és a számítógép és a felhasználó közötti kommunikációt. /Régen mikor az első számítógépemet megkaptam még DOS operációs rendszer volt és erre épült rá a Windows ám a Microsoft szakított ezzel, ha jól tudom a Windows XP megjelenésével, bár mint parancssor megtalálható továbbra is a rendszerben./

Parancssor (karakteres felhasználói felület): Na ez az a dolog amit nem is tudom hogyan mondjam el. Ez a Windowsnak egy olyan része ahol a számítógépünket begépelt utasításokkal tudjuk utasítani. Ez még a régi DOS-ból maradt fen és néha jól tud jönni. /Én általában a hálózati beállításaimnál szoktam használni, bár igazából mezei felhasználó ma már nem igazán találkozik össze a Windows ezen részével./

Periféria: Vannak ki és bemeneti perifériák. A perifériák azok az eszközök amelyekkel a számítógépből tudunk adatot kinyerni vagy bevinni.
Például: Mikor zenét hallgatunk az ugye valamilyen hardveren keresztül lesz hallható az ember számára, például egy hangfal vagy egy fülhallgató segítségével. Mivel ez az tevékenység a számítógépből való adatáramlás kifelé ezért az eszköz amit használunk a zene hallgatásához kimeneti perifériának számít. A Monitorral például ugyan ez a helyzet csak ugye abban az esetben kép megjelenítés történik.
Bemeneti perifériának számítanak azok a hardverek amelyek a számítógép felé történő adatáramlást teszik lehetővé. Például a mikrofon használata, amikor ugyan úgy hangok az adatok, csak ezek most nem kifelé jönnek a számítógépből, hanem bele. Az éger és a billentyűzet is ebbe a csoportba tartozik.

Vannak olyan hardverek amik mind a két tevékenységre képesek. Ezek a ki- és bemeneti perifériák. Ezt a kategóriát háttértáraknak is szokták nevezni, melyeken adatokat tárolunk. Ilyen adattároló a gépünkben lévő merevlemez meghajtó, egy pendrive vagy akár a CD/DVD író és olvasó is.


Hardverek:
A számítógép modulokból, egységekből épül fel, melyek tetszés szerint cserélhetőek. Ennek az az előnye, hogy ha valami elromlik akkor nem kell az egészet kidobni, hanem csak a meghibásodott hardvert eltávolítjuk a gépből és ha szükséges pótoljuk. Ebből az is kiderült, hogy bizony lehetnek olyan elemek a gépben amik nem feltétlenül szükséges a gép működéséhez és használatához.

Gépház felépítése:
- Tápegység: A gépet ez az egység látja el a megfelelő nagyságú árammal és feszültséggel a gép részeit. Fontos része a gépnek, hiszen ezek az eszközök nagyon érzékenyek és nem mindegy, hogy mekkora a felvett elektromos áram nagysága.


- Alaplap: Az egész rendszer alapja az alaplap. Erre a „lapra” csatlakoztatunk minden hardvert. Vannak olyan hardverek, melyek az alaplapra csatlakoztatás után az alaplapon helyezkednek el és vannak amelyek kábel segítségével kapcsolódnak hozzá, de a gépházban egy másik helyen kap helyet.


- Processzor: Egy másik megnevezése a CPU melynek jelentése Központi Feldolgozó Egység (Central Processing Unit). A számításokért felelős processzort az alaplapon rögzítjük. Az eddigi tapasztalataim alapján egy összeszerelt gépnél amely indításra kész ebből a hardverből semmi nem látszik, mivel a rajta elhelyezett hűtőborda teljesen eltakarja és ráadásul még egy hűtő ventilátor is el van helyezve a hűtőbordán. /Létezik folyadékkal való hűtés is, de nagy általánosságban nem alkalmazzák ezt a módszert tudomásom szerint és ráadásul sajnos még nem is találkoztam ilyen géppel./ A processzor számítógépünk számítást végző része. Szokták a számítógép agyának is nevezni.

Memória: /Ezt az egységet RAM-nak is szokták nevezni. A Rövidítés jelentése Véletlen
Elérésű Memória (Random Acces Memory)./ A memória a Processzorhoz hasonlóan az alaplapon helyezkedik el. Ma már általában 4 hely (slot) található ahova memóriát rakhatunk, de vannak olyan alaplapok melyekbe akár 6 hely is található. A memória szerepe a gép működésében az, hogy azokat az adatokat amelyekkel a processzor éppen dolgozik azokat ebbe a tárolóban helyezi el. /Ebbe az egységbe tölti be előre a merevlemezről az adatokat amelyekkel a processzor később dolgozni fog és ha adatmentés történik innen is töltődik vissza./

Merevlemez: /Ezt az elnevezést az angol HDD (Hard Disk Drive) Merevlemez meghajtóból kapta. Szokás még Vincseszternek is hívni ami az angol Winchester szóból ered./ Ezen a háttértáron tároljuk az adatainkat. Erre a lemezre települ fel az operációs rendszer is, illetve minden program amit feltelepítünk a gépünkre. Ez a hardver az alaplaphoz kábelen keresztül csatlakozik és a gépházban foglal helyet egy számára kialakított helyen. Az áramellátást is egy külön vezetékkel kell biztosítanunk számára amely a tápból jön ki.

Grafikus kártya: Az alaplapon foglal helyet. Régen külön áramforrást biztosító kábelt nem kellett hozzá csatlakoztatni, de ma már a játékipar grafikai fejlődése és vele együtt fejlődő grafikus kártyák áramfelvétele annyira megnövekedett a megfelelő teljesítmény elérése érdekében, hogy mamár ha egy erősebb grafika kártyát veszünk bizony ennek is biztosítani kell az áramforrást. /Nemrégiben jártam pont ez miatt pórul, mert megvettük az új videokártyát, de igen ám nem volt hozzá megfelelő csatlakozási pontom a tápból és mehettem venni átalakítót a boltba. Később kiderült, hogy nem úszom meg az új táp beszerzését, mivel akkora energiafelvételre volt szüksége a gépnek, hogy a 400W-s táp nem bizonyult elegendőnek és ráadásul az is kiderült, hogy igazából csak 380W-s volt. Végül egy 550W tápegység beszerzésével megoldódott a probléma, csak újabb be nem tervezett költségbe ütközött így a családi kassza./

Hangkártya: Az alaplapon helyezkedik el. Létezik belőle, külön álló kártya ként is, mint például a grafikus kártya és van, hogy alaplapra rá van integrálva. /Ha azt halljuk vagy olvassuk valahol, hogy integrált grafikus kártya, hangkártya vagy hangkártya ez azt jelent, hogy az alaplapra rá van forrasztva, tehát része az alaplapnak. Ezek működésével nekem, nincs bajom, de a teljesítményük tejesen más. Az, hogy ezek mennyire elegendő teljesítményt nyújtanak egy adott géphez, az attól függ, hogy mire akarjuk használni.

Hálókártya: Ezek is alaplapon helyezkednek el, de ma már általában minden alaplapon megtalálható integrált formában. Természetesen, ha valakinek ettől függetlenül, más hálókártyát akar használni akkor ugyan úgy lehet kapni hálókártyát is. Ennek a hardvernek a szerepe a gépünkben, hogy hálózatra tudjuk kötni a gépünket.


Azt hiszem egyszerre ennyi elég is lesz. Ha úgy érzitek, hogy valami esetleg kimaradt akkor azt jelezzétek legyetek kedvesek hozzászólásokban és amint tudom javítom vagy bővítem a bejegyzést.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése